ticaret ahlakı olurmuymuş?

aa | 09:14 | 2 Comments


ilk defa ticaret yapanlar için bu soru pek önem vermezler en azından karşısındaki muhatabına senin ticaret ahlakın nasıl? diye bir soru yöneltmezler.ama en fazla ahlaka ihtiyacı olanlar şüphesiz onlardır.bulundugu pazarda tabiri caizse kurt olmuş kişilerin arasında kuzu olmaları kaçınılmaz.
zaman zaman bizde bu tip durumları yaşıyoruz paranın hüküm sürdüğü bir durum ve bu mantalite karşısında duruşumuz ne olmalı.
konu ile ilgili günel yorumlar var muhakkak ama buna 1600 yıl evvel kuran-ı kerimden bakara suresi ile açıklık geirilmiştir.
“Ey iman edenler! Size kısmet ettiğimiz rızıkların maddeten, manen temizlerinden yiyiniz.” Zira âlem-i tekvin’de (devamlı değişen) rızkın haramı da var, helalı da; pisi de var, temizi de. Fakat siz bunların temizlerinden ve kimsenin hakkı geçmeyerek sureti meşruda kazanılan helallarından insanca yiyiniz. Hem hayvanlar gibi pis boğaz olmayınız. Hem de birtakımlarının yaptığı gibi helalı hoş ve temiz şeylerden kendinizi mahrum etmeyiniz. Temiz temiz, helal helal yiyiniz de onları yaratan, veren, Allah’a şükrediniz. O helal ve pak rızıklarla beslenen vücudunuzu yaratılış gayesine uygun hale getiriniz. Eğer siz hakikaten yalnız Allah’a ibadet ve ubudiyet ediyorsanız böyle yaparsınız. Cidden mü’mine muvahhid olanlar böyle yaparlar. (Bakara/172, Elmalılı Tefsiri, 1/588)
kısacası parakazanmak herşey değil önemli olan ahlaklı olmaktır.ahlak psikonalitik kuram içinde insan duygularından sosyal evrim sürecinde gelişir kimileri nasibini alır kimileri yoksun kalır ama gelişme süreci devam ettiğine göre ki eriksona göre sosyal yaşam ölene kadar devam eder.sizde hem iş hemde sosyal ahlakınızı kimseye vermeyin......yanlızca paylaşmak yeterlidir.
wordoffice.

Category :

Fikirsayfasi.com :
Fikirsayfasi.com en tarafsiz en guncel haber ve konu basliklerini sizin icin bir araya getirmektedir.is fikirleri, bayilik,franchise hakkinda guncel haberleri, girisimcilere ve yeni is kuracaklara sunmaktadir.Facebook/fikirsayfa adresinden haberleri ve konulari takip etmeyi unutmayin!

2 yorum :

  1. siteniz güzel inşallah dahada güzel olur.yeni ve uygun ürünler olursa dahada gelişeceğini düşünüyorum.çalışmalarınızın vede başarılarınızın devamını dilerim.

    YanıtlayınSil
  2. inşallah daha iyi işler yaparız.ahlakınızı bu denli samimi olmasından degerinizi daha iyi anlıyoruz

    YanıtlayınSil

En son eklenen haberler.