Motivasyon Size Neler Getirebilir?

aa | 18:44 | 0 Comments

Motivasyon Size Neler Getirebilir?

Yaşamdan en çok istediğiniz nedir? Elbette, başarılı ol­mak istediğinizi söyleyeceksiniz. Öncelikle, ne yapacağınızı bilmenizi sağlayacak bilgeliğe, nasıl yapacağınızın bilgisine ve bunu gerçekleştirmek için de iç motivasyon gereksinimi­niz var. Bu kitap bütünüyle iç motivasyon üzerinedir.

İçten motivasyon nedir? Bunun iki aşaması olduğuna inanıyorum. Birincisi zihinsel. Nereye gideceğinizi aklınızda oluşturuyor, kavrıyorsunuz. İkincisi de fiziksel: Oraya varmak için harekete geçiyorsunuz. Düşünce ve eylem eşit önemde­dir. Bir arabayı sürmeye benzer bu: Nereye gideceğinizi ara­baya binmeden ve sürmeye başlamadan bilmeniz gerekir. İç­ten motivasyon, düşünce ve eylemle, başarının anahtarıdır.Başarılı bir insanı gözleyin. Hedefine ulaşır ulaşmaz, başarısını ve mutluluğunu artırmak için, yeni ve daha bü­yük hedefler belirler. Bu, "başarılı insan hiç hayal kırıklığı­na uğramaz," demek değildir. Ama kişi hayal kırıklıklarını nasıl aşacağını bildiği için başarılıdır.

Burada temel olan, kendiniz için belirlediğiniz hedeflere nasıl ulaşacağınızdır. Olmak istediğiniz gibi olmanın yolu nedir?Kitabın tümü bu konuyu incelemektedir. Okudukça, baş­kaları tarafından başarıyla kullanılmış, basit ve kanıtlanmış ilkeler bulacaksınız. Ama bu ilkele! ancak, ilerlemek ve ö-ne geçmek isteyen kişiler iç motive edilerek harekete geç­tiklerinde işe yararlar. Kendisi için bir şey yapmayan insa­nın işine yaramazlar.Amerikan Birleşik Sigorta Şirketleri'nin kurucusu ve başkanı W.Clement Stone, başından geçen bir olayı anlat­mıştı. Eşiyle birlikte Bay Stone'un iki kitabını satın alarak paralarını israf ettiklerinden yakınan bir bayan arar ve Bay Stone dışarıda olduğu için onun altı sekrete-rinden biri o-lan Linda'yla görüşür. Kadın "O kitapları okudum ve hiç­bir şey olmadı. Eşim hâlâ işsiz. Bankada hâlâ hiç paramız yok. Ben hâlâ o kötü, bakımsız restoranda günde on saat duruyor, masalara hizmet ediyorum. Hiçbir şey olmadı!" der. Sonra da kitapların birinden alıntı yapar: "İnsan aklıyla kavrayabileceği herşeyi başarabilir!"Linda sorar: "Ama Bay Stone'un kitabını okuduktan sonra neler yaptınız, hangi adımları attınız?". Kadın bir süre sessiz kaldıktan sonra yanıtlar: "Bekledim." Linda kadına Bay Stone'dan sık sık duyduğu bir öğüt verir: "Kitabı okuduk­tan sonra okuyucunun ne yaptığı yazar için çok önemlidir. Eğer okuyucu kitabı okuduktan sonra birşey yapmamışsa, yazar okuyucuyu etkilememiş demektir."Linda daha sonra kadına kitapları bir büyü arayarak değil, belli bir ilgiyle izleyip uygulayabileceği bir ilke ya da bir düşüncenin arayışıyla yeniden okumasını önerir. "Belki" der, "bu düşünce, eğitime devam etmek ve o kötü resto­randa masaları beklemekten daha çok kazandıracak an­lamlı bir iş bulmak olabilir."

Bir kaç ay sonra kadın yine arar. Şans eseri yine Linda çı­kar telefona. "Beni belki anımsamazsınız ama iki ay önce Bay Stone'un kitaplarını tekrar okumamı ve onlarla ilgili birşeyler yapmamı önermiştiniz. Size neler olduğunu söylemek için aradım." '

Kadın, Linda'nın önerdiği gibi kitapları yeniden okur, ama bu kez harekete geçmek için motive olur. Kitapları kocasına da okutur, kocası hâlâ işsiz olsa da gayretle iş aramaktadır. Kadın okula geri döner, daktilo öğrenir. Daha şimdiden, eği­timini tamamladığında başlamak üzere restoranda kazandığı­nın iki katı ücretle, üç iş teklifi almıştır.

Category :

Fikirsayfasi.com :
Fikirsayfasi.com en tarafsiz en guncel haber ve konu basliklerini sizin icin bir araya getirmektedir.is fikirleri, bayilik,franchise hakkinda guncel haberleri, girisimcilere ve yeni is kuracaklara sunmaktadir.Facebook/fikirsayfa adresinden haberleri ve konulari takip etmeyi unutmayin!

0 Comments

En son eklenen haberler.