Sıfırdan Başladı 30 Milyon Dolar Ciro Yapıyor

aa | 01:43 | 0 Comments

Temizlik ve güvenlik hizmetleri veren MİS Group Yönetim Kurulu Başkanı Cevat Turan, kendi deyimiyle “doğum tarihi belli olmayan adamlardan”. O nedenle kimliğinde doğum yeri ve tarihi Çorum, 01.01.1966 olarak geçiyor. 11 kardeşi var. Babası canlı hayvan alıp satan Turan, “Babam zengin bir adamdı ama ölümünden sonra zengin bir adam olmadığını anladık, bir borçla dönüyormuş… O aileyi geçindirebilmek için büyük bir çaba içindeymiş” diyor.

Köy ve kırsal kesim hayatının tam içinde yaşayan Turan, ilkokul yıllarında hayvan otlatmaya, çobanlık yapmaya başlamış. Ortaokul yıllarında sabah 4’te, 5’te kalkıp hayvanların yemini veren, sonra 3,5 kilometre uzaklıktaki kasabanın ortaokuluna gidip gelen Turan, ortaokul 3’teyken babası vefat etmiş. Babasının vefatından sonra ailede dağılmalar baş gösterince, Turan lise 2’inci sınıftan ayrılıp anne ve felçli ablasına bakmak zorunda kalmış.

16 yaşında Çorum’a gelip kiremit ocaklarında çalışmaya başlayan, bir dönem garsonluk yapan, fırında çalışan Turan, işsiz kalınca Ankara’nın yolunu tutmuş. Karlı bir kış günü Ankara’ya gidip, babasının ona ismini verdiği arkadaşı, Ankara Ticaret Borsası Başkanı Cevat Bingöller’i bulup, iş istemiş ve böylece bir kasap reyonunda tezgahtarlık yapmaya başlamış. Ortaokul yıllarında edinmiş olduğu yazma alışkanlığı bu dönem daha da artmış. Çorum’da yerel gazetede kültür sanat ekinde yazmaya başlayan Turan, bu ekte tanıştığı şair ve yazarlarla Ankara’da da görüşmeye devam etmiş. Turan o dönemki yaşam tarzını şöyle özetliyor: “Gündüzleri kasap dükkanında kasaplık yapıyor, akşamları entelektüel tartışmalar içine giriyor, arkadaşlarımızla dünyayı değiştirme sohbetleri yapıyor, sanat ve edebiyat üzerine felsefi tartışmaları gündemimizden düşürmüyorduk.”

Ofiste Tuvalet Yoktu Caminin Tuvaletini Kullandı Askerlikten sonra tekrar Ankara’ya dönüp aynı işi yapmaya devam eden Turan, hayatını değiştirmek istediğine karar vererek İstanbul’a gelmiş. Kadıköy’de bir akrabasının küçük bir temizlik firması varmış, o da aynı işi Sultanahmet’te yapmaya karar vermiş. Bir ofis kiralayan bir de eskiciden Simtel marka elektrik süpürgesi alan Turan, Sultanahmet’te avukat bürolarını temizlemeye başlamış.

Geceleri de ofiste kalan Turan, tuvalet olmadığından geceleri Sultanahmet Cami’nin tuvaletini kullanırmış.

1988’de şirketi kuran ve 1 yıl boyunca tek başına çalışan Turan, daha sonra yavaş yavaş işleri büyütüp yanına personel almaya başlamış: “Temizlik yapma yöntemleri o dönem kimse tarafından bilinmiyordu, profesyonel makineler yoktu, alıcılar tarafından ‘temizlik firması da mı olurmuş’ diye karşılanıyordu. Avukatlık firmaları ile başladım daha sonra bankaları zorladım, Emlak Bankası ve Ziraat Bankası’nın şubelerinin işlerini aldım.”

Mutfaktan Yetişmenin Faydası Bu şekilde temizlik işini geliştiren ve çalışan sayısını arttıran Turan, çalışanlarının yetişemediği yerlere gidip temizlik yapmaya da devam etmiş. Turan, işin mutfağından gelmenin avantajlarını şöyle açıklıyor: “Şimdi kimse bana o olmadı, şu olmadı diyemez. İşi bildiğimi bildikleri için o kaçtı, bu olmadı diyemezler. Bir kişinin ne kadar iş yapabileceğini bilirim” diyor.

Temizlik işinde ilerledikten sonra 1991 yılında ilaçlama firması da kuran Turan, sonrasında güvenlik işine de girmiş. Güvenlik sektöründe gelecek görüp işe girişen Turan, “O dönem güvenlik işinde tek tük firma vardı. Türkiye’de 1983’te serbest piyasa ekonomisine geçilmişti ve kentleşmenin değişeceğini, modernitenin artacağını ve bu hizmetlere ihtiyaç olacağını ta o zamandan tartışıyordum kendimle. Bu konuyla ilgili araştırmalar yapıyordum. Güvenlik bildiğim bir konu değildi, o nedenle ürkerek girdim bu sektöre. Güvenliği daha çok askerler, subaylar ve emekli polisler yapıyordu. Ben nereden başlayacağımı, ne yapacağımı bilmiyordum.”

Güvenlik ve temizlik hizmetlerinde 1 milyondan fazla insanın istihdam edildiğini söyleyen Turan, “İstanbul ve Türkiye çok modern bir kentleşmeye doğru gidiyor. Çok fazla akıllı binalar yapılıyor, bu akıllı binaların ve tesislerin yatırımcılar tarafından yönetilemeyeceği çok açık ve net. O nedenle biz Mis Group’u şekillendirirken bir akıllı binanın dışarıdan temin edebileceği tüm outsourcing hizmetlerinin yapı taşlarını oluşturmaya başladık” diyor.

Temizlik ve güvenlik alanında hizmet veren MİS Group’un kurucusu Cevat Turan, sıfırdan zirveye çıkanlardan. 1988 yılında Sultanahmet’te avukat ofislerini temizleyen Cevat Turan’ın kurduğu MİS Group’un bugün 4.000 çalışanı ve 30 milyon dolar cirosu var. O başarısını disipline bağlıyor.

Blucin Giyip Saçımı Uzatacağım Şu anda 10 şirketi bünyesinde bulunduran MİS Group’un 4.000 çalışanı, 30 milyon dolar (45 milyon TL) cirosu var. Cevat Turan, bu başarısını disipline bağlıyor: “Genç yaşta olgunlaşmak zorunda kaldım. İçimde uhde kaldı tabii, yaşım biraz ilerlesin blucinler giyeceğim, saçımı uzatacağım. Bir şeyi kazanırken bir şeyi kaybediyorsunuz. Benim gerçi seçme şansım da yoktu...”

Category :

Fikirsayfasi.com :
Fikirsayfasi.com en tarafsiz en guncel haber ve konu basliklerini sizin icin bir araya getirmektedir.is fikirleri, bayilik,franchise hakkinda guncel haberleri, girisimcilere ve yeni is kuracaklara sunmaktadir.Facebook/fikirsayfa adresinden haberleri ve konulari takip etmeyi unutmayin!

0 Comments

En son eklenen haberler.