Üniversitelilere Yeni İş Kapısı

aa | 01:54 | 0 Comments

Çalışma Bakanlığı 29 sivil toplum örgütünün de önerilerini dikkate alarak Ulusal İstihdam Stratejisi


Üniversitelilere yeni iş kapısı

Çalışma Bakanlığı 29 sivil toplum örgütünün de önerilerini dikkate alarak Ulusal İstihdam Stratejisi hazırlıyor.

Hükümet ve iş dünyası istihdam seferberliği başlatırken, ekonomi yönetimi 2010'da önceliği işsizlikle mücadeleye verecek. Çalışma Bakanlığı 29 sivil toplum örgütünün de önerilerini dikkate alarak Ulusal İstihdam Stratejisi oluşturuyor.

EKK TOPLANDI

Çalışma Bakanlığı'nın koordinasyonunda gerçekleştirilen çalıştayda Türkiye Oralar ve Borsalar Birliği (TOBB) TÜRK- İŞ, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) ve Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) başta olmak üzere çeşitli kuruluşları işsizlikle mücadeleye ilişkin raporlar ve öneriler sundu. Geçen hafta Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkanlığındaki Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında bu öneriler masaya yatırıldı.

Bu kapsamda atılacak ilk adım istihdam üzerindeki yüklerin hafifletilmesi olacak. İstihdam açığı bulunan kamu kuruluşlarında özellikle üniversite mezunu gençlerin istihdamı sağlanacak. Sigorta primlerini düzenli ödeyen patronlar ödüllendirilecek. İş dünyasının yeni istihdam yaratması için işsizlik sigorta payında indirime gidilecek.

Kısa çalışma ödeneğinin tutarının artırılması ve süresinin uzatılması gündemde. Girişimci gençleri teşvik amacıyla sigorta primlerinde indirim yapılacak. Yatırım ve işletme kredileri konusunda destek sağlanacak. Part-time çalışma gibi esnek çalışma biçimlerinin yaygınlaşması sağlanacak.

Ekonomi yönetimi işsizlik alarmında

Ekonomi yönetimi üçüncü istihdam paketi üzerinde çalışırken haziranda şekillenmesi bekleniyor. Çalışma Bakanlığı Aralık 2009'da ve şubatta iki ulusal istihdam çalıştayı yaptı. Bu çalıştaylara Merkez Bankası, Maliye, İş Kur, Devlet Planlama Teşkilatı, Hazine, Milli Eğitim Bakanlığı, Sanayi, Sağlık, Tarım, Kültür bakanlıkları, Gelir İdaresi Başkanlığı, KOSGEB, YÖK, TİSK, Hak-İş, DİSK, TESK, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu, TOBB, TZOB, TÜSİAD ve MÜSİAD'ın olduğu 29 sivil örgüt katıldı.

Girişimciye teşvik

Girişimci gençleri teşvik amacıyla sigorta primlerinde indirim yapılacak. Yatırım ve işletme kredileri konusunda destek sağlanacak. Özellikle, tekstil, turizm, bilişim ve finans sektörlerinde istihdamın artırılması için destekler artırılacak. Part-time çalışma gibi esnek çalışma biçimlerinin yaygınlaşması sağlanacak. (Sabah)

Category :

Fikirsayfasi.com :
Fikirsayfasi.com en tarafsiz en guncel haber ve konu basliklerini sizin icin bir araya getirmektedir.is fikirleri, bayilik,franchise hakkinda guncel haberleri, girisimcilere ve yeni is kuracaklara sunmaktadir.Facebook/fikirsayfa adresinden haberleri ve konulari takip etmeyi unutmayin!

0 Comments

En son eklenen haberler.