Endüstriyel organik boya üretebilirsiniz

aa | 18:15 | 0 Comments


Doğal organik boyalar endüstriyel üretim aşamalarında daha fazla kullanılmaya başladı. Kaynağını bitkilerin oluşturduğu bu iş kolu girişim için en ilginç alanlardan biri...


SENTETİK boyaların egemenliği sona eriyor. 'Toksik' (zehirli) etkileri, alerjen özellikleri ve çevreye verdikleri zararlardan dolayı bazı sentetik boyalardan doğal boyalara hissedilir bir geçiş var.

Yalnız gıda sektöründe değil, tekstil ve kozmetikte de organik boya pazarı her geçen gün biraz daha büyüyor. Doğal boyaların başlıca kaynağını ise kimi yabani bitkiler, bazı mineraller ve hayvansal maddeler oluşturuyor.

Organik boyalar bu doğal boyaların çok daha özgün şekli. Organik pigmentler (boya özü maddeleri) ise en çok Anadolu'da kendiliğinden yetişen bitkilerde var. Geleneksel kilim ve halı üretiminde yıllardan beri kullanılan 'kök boyalar' ise bu alanın öncül uygulamalarından biri.

ÇEŞİTLER ÜZERİNE UZMANLAŞIN
Kendi içinde yeterli bir girişim için önce hedef alanların belirlenmesi gerekiyor. Örneğin gıda alanında kullanılacak doğal boyalar organizma üzerinde toksik etkilere yol açmamalı, vücutta birikmemeli ve alerjik reaksiyona sebep olmamalı.

Aynı kurallar 'topik' olarak (dışarıdan) kullanılan ilaç ve kozmetikler için de geçerli. Tekstil boyalarının ise sabit nitelikler taşıması ve zamanla solmaması esas. Organik boyaların kullanım alanlarına göre doğal kaynaklardan bulunup işlenmesi belli bir deneyime ve standart üretim usullerine ihtiyaç gösteriyor. Seçilen hedef üzerinde uzmanlaşmak ve hangi renklerin daha çok tüketildiğini saptamak işin inceliklerinden...

Doğal boyaların giderek TSE denetimine girmesi ve uluslararası gözetim kuruluşlarınca daha sık denetimden geçirilmesi tüketimin artmakta olduğunun işareti. Ayrıca her doğal boyanın güvenlik numarası var. Bizim tabi olduğumuz rejime göre doğal gıda boyaları 'E' koduyla da belirleniyor.

ORGANİK BOYALAR TERCİH EDİLİYOR
Topraklarımız binlerce yaygın ve endemik bitkiyi bünyesinde bulunduran bir hazine! Anadolu florası içinde başka yerlerde az rastlanan çeşitlerin çokça bulunması girişimci açısından büyük şans. Bu bitkilerin çiçek, yaprak, gövde, kozalak ve kökleri bu endüstrinin doğal hammaddeleri.

kaynak*paradergi

Category :

Fikirsayfasi.com :
Fikirsayfasi.com en tarafsiz en guncel haber ve konu basliklerini sizin icin bir araya getirmektedir.is fikirleri, bayilik,franchise hakkinda guncel haberleri, girisimcilere ve yeni is kuracaklara sunmaktadir.Facebook/fikirsayfa adresinden haberleri ve konulari takip etmeyi unutmayin!

0 Comments

En son eklenen haberler.