Ceviz yetiştiricliği hakkında herşey..bölüm 1

aa | 19:42 | 0 Comments


DAHA ÖNCE ABD’ ye ve SON OLARAK AVRUPA’ya YAPILAN İNCELEME GEZİLERİNDEN  SONRA DEKAR  BAŞINA  VERİMİN EN ÜST DÜZEYE ULAŞTIĞI, BU DURUMDA ÜLKEMİZE KIYASLA BİRKAÇ KAT DAHA FAZLA VERİM ALINDIĞI GÖRÜLMÜŞTÜR. BUNUN NEDENLERİNİN BAŞINDA ÇEŞİT SEÇİMİ VE  “MODERN DİKİM SİSTEMLERİNDEN OLAN ÇİT DİKİM SİSTEMİNİN ” TERCİH EDİLMİŞ OLMASI GELİR. ÜLKEMİZDE HENÜZ UYGULANMAYAN:

MODERN (ÇİT) DİKİM SİSTEMİ  (Sağdaki Fotoğraf)

( Sıra arası mesafenin yarısı fidan arası mesafedir.)
6    x 3    m = 55 Adet ( Dekarda )
7    x 3,5 m = 40 Adet ( Dekarda )
8    x 4    m = 30 Adet ( Dekarda )
(Sıra arası mesafenin üçte biri fidan arası mesafedir.)
7,5 x 2,5 m = 53 Adet ( Dekarda )
9    x 3    m = 37 Adet ( Dekarda )

  ( Üstte )Portekiz’de, 7 x 3,5 m Aralık x Mesafe ile tesis edilmiş 6    
   yaşındaki Chandler çeşidi Aşılı Ceviz Kapama Bahçesi (Çit Dikim Sistemi).

   ÜLKEMİZDE UYGULANAN :
   KLASİK (Geleneksel) DİKİM SİSTEMLERİ:
   KARE DİKİM SİSTEMİ ( Solda )
  
8   x 8   m = 15 Adet ( Dekarda )
   9   x 9   m = 12 Adet ( Dekarda )
   10 x 10 m = 10 Adet ( Dekarda )
   ÜLKEMİZDE KISMEN UYGULANAN :
   DİKDÖRTGEN DİKİM SİSTEMİ
  
10 x 8 m = 12 Adet ( Dekarda)
   12 x 8 m = 10 Adet ( Dekarda )
(Solda ) Tekirdağ’da 10 x 10 m Aralık x Mesafe ile tesis edilmiş 12 yaşındaki Bilecik çeşidi Aşılı Ceviz Kapama Bahçesi ( Kare Dikim Sistemi).

       YUKARIDAKİ RAKAMLARDAN DA ANLAŞILACAĞI GİBİ; YENİ SİSTEMLE BAHÇE KURMADA BİRKAÇ KAT DAHA FAZLA İTHAL ÇEŞİT FİDAN DİKİLEBİLMEKTEDİR. BU DA BİRKAÇ KAT DAHA FAZLA KAZANÇ DEMEKTİR. BUNUN İÇİN YAPILACAK TEK İŞLEM, DEKARA 3 – 4 TON AHIR GÜBRESİ VERİLMESİDİR.

     İKİNCİ OLARAK; ÇİT DİKİMİNDE UYGULANAN ÇİTVARİ ( Mekanik) BUDAMA İÇİN ARTIK ÖZEL MAKİNELER GEREKMEMEKTEDİR. BUDAMA SORUNU TELESKOPİK KOLLU ZİNCİRLİ VEYA DAİRE TESTERELERLE ÇÖZÜLMÜŞTÜR. BU ALETLERLE BUDAMANIN NE ŞEKİLDE YAPILACAĞI GÖRSEL OLARAK YAKIN ZAMANDA SUNULACAKTIR.

   YENİ SİSTEMLE BAHÇE KURMANIN DİĞER AYRINTILARI, 2. BASKISI YAPILAN YETİŞTİRİCİLİĞİ KİTABIMIZDA AÇIKLANMIŞTIR. AYRICA “YENİ SİSTEMLE BAHÇE KURMA” KONUSU, GÖRSEL OLARAK ABD VE AVRUPA  ARAŞTIRMA GEZİLERİNİN FOTOĞRAFLARI İNCELENDİĞİNDE DAHA NET OLARAK ANLAŞILABİLECEKTİR. 

 

Category : , , , , , , , , ,

Fikirsayfasi.com :
Fikirsayfasi.com en tarafsiz en guncel haber ve konu basliklerini sizin icin bir araya getirmektedir.is fikirleri, bayilik,franchise hakkinda guncel haberleri, girisimcilere ve yeni is kuracaklara sunmaktadir.Facebook/fikirsayfa adresinden haberleri ve konulari takip etmeyi unutmayin!

0 Comments

En son eklenen haberler.