Girişimcilerin son gözdesi spor

aa | 20:06 | 0 Comments


Girişimcilerin son gözdesi spor

Girişimciler sporda kazanmaya koşuyor.
Haber : Ekonomist Online / 22.07.2012
Türkiye’de spora olan ilgi hızlı bir yükseliş trendinde. Gerek kamu spotlarıyla obezite ve çeşitli sağlık sorunlarıyla artırılan farkındalık, gerek Sağlık Bakanlığı’nın geçtiğimiz aylarda ‘Türkiye’nin hızla obezite ülkesi olma yolunda ilerlediği’ konusunda verdiği alarm ve buna ilişkin önlem alınacağını açıklaması, spora yönelik farkındalığı artırmaya başladı.
Sağlık Bakanlığı haksız değil. Zira, rakamlar da artık Türkiye’nin obezite raporunda sınıra yaklaştığını destekliyor. Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) ekonomik, çevresel ve sosyal istatistikleri içeren 2011-2012 raporuna göre, 15 yaş ve üstü nüfusta obezitenin en çok görüldüğü ülke yüzde 33,8 ile ABD. Türkiye'de ise obezite oranı yüzde 15,2. Bu rakam yüzde 16,9 olan OECD ortalamasının altında olsa da birkaç yıl içinde bu oranın da üzerine çıkmamıza az kalmış görünüyor. Çünkü Türkiye'de kadın obezite oranı yüzde 18,5, erkek obezite oranı da yüzde 12,3.
Yapılan araştırmalara göre, Türk erkeklerinin dörtte birinde, kadınların da yarıya yakınında obezite belirlenmiş. Bu oran 10 yıl önce çok daha azken günümüzde erkeklerde iki kat artmış, 50 yaş üzeri kadınlarda da yüzde 40'dan az iken yüzde 50'ye yükselmiş. Kısacası Türkiye hala OECD ortalamasının gerisinde olsa da koşar adımlarla obeziteye doğru ilerliyor.

PAZAR İŞTAHLA BÜYÜYOR

Bu durum daha sağlıklı yaşam bilincini oluştururken, beslenme alışkanlıklarını değiştiriyor. Özellikle metropol hayatında ofislerinde çok fazla hareket imkanı olmayan çalışanları spor salonlarına yönlendiriyor. Dolayısıyla son yıllarda Türkiye’deki spor merkezlerinin sayısında hızlı bir artış yaşandığını görüyoruz. Spor ülkesi olma yolunda ilerleyen Türkiye’de sadece spor merkezleri değil, spor giyim zincir mağazaları, outdoor adı verilen alternatif sporlar da sektörü büyütüyor.
İştah kabartan bu pazarda, spor kulüplerinin ürünlerinin satıldığı mağazaların sayısı hızlı bir şekilde arttı. Özellikle yeni transfer döneminde forma satışları birkaç günde birkaç yüzbini bulabiliyor.
Spora olan bu ilgiyi gören girişimci şirketler ise mini golf sahaları, mini futbol sahalarıyla bir işletme modeli oluşturdu ve yeni bir iş sahası yaratıyorlar. Kısacası spor artık A’dan Z’ye tambir fırsat kapısına dönüşmüş durumda.

Category :

Fikirsayfasi.com :
Fikirsayfasi.com en tarafsiz en guncel haber ve konu basliklerini sizin icin bir araya getirmektedir.is fikirleri, bayilik,franchise hakkinda guncel haberleri, girisimcilere ve yeni is kuracaklara sunmaktadir.Facebook/fikirsayfa adresinden haberleri ve konulari takip etmeyi unutmayin!

0 Comments

En son eklenen haberler.