Lüks ürün satacak bayiler aranıyor!

aa | 00:28 | 0 Comments

Haber : Ekonomist Online / 16.09.2012
Lüks tüketim dünya genelinde adeta bir çılgınlığa dönüşmüş durumda. Seyahatten sanata, teknolojiden yeme içmeye, giyimden aksesuara kadar yüzlerce lüks marka, trilyon dolarlara varan satış yapıyor. Lüks tüketimin dünya genelinde 1.4 trilyon dolara ulaştığı belirtiliyor. Küresel lüks pazarında ilk sırayı seyahat ve yeme içme alırken, bunu lüks otomobiller, giyimve aksesuarlar izliyor.
Lüks pazarını büyüten en büyük faktör, gelişmeye başlayan ülkelerin artması. Özellikle Uzakdoğu ve Ortadoğu’nun tüketimde lükse yönelmesi satışları artırıyor.
Türkiye’de de lüks pazarı hızlı bir yükselişte. Pazarın büyüklüğünün 20 milyar TL civarında olduğu tahmin ediliyor. Kabaca GSMY’nin yüzde 1,5 oranında bir büyüklüğe sahip. Pazarın gidecek daha çok yolu var. Çünkü gelişmiş ülkelerde lüks tüketimin GSMY’ya oranı yüzde 3’lere çıkıyor.

ULAŞILABİLİR LÜKS GELİŞİYOR
Son yıllarda Türk Cumhuriyetleri ve Arap ülkelerinden Türkiye’ye gelen turistlerin çoğu lüks için buraya geliyor. Türk vatandaşlarının da lükse olan ilgisi artıyor. Kredi kartı ve taksit olanaklarının artması ve alımgücünün de artması ile birlikte artık Türkiye’de tüm dünyada olduğu gibi ‘ulaşılabilir lüks’ kavramı gelişiyor. Yurt dışından bu fırsatı görerek Türkiye’ye gelen ve hızla mağazalaşan birçok şirket var. Bunun yanında lüks kategoride faaliyet gösteren Türkmarkalarının da sayısı artıyor.
Geçtiğimiz beş yıl içinde Türkiye lüks tüketimpazarı her yıl ortalama yüzde 15 oranında büyüyor. BCGİstanbul Yönetici Ortağı Burak Tansan, “Gelişmekte olan diğer ülkelerde olduğu gibi lüks tüketim Türkiye'de de tırmanışta. Yurt dışımüşteriler de Türkiye pazarına gittikçe artan bir ilgi gösteriyorlar” diyor.
Lüks deneyimlere yönelişte "Y jenerasyonu" nun da rolü var. Günümüzde 20’li yaşlarında olan ve internetle birlikte büyümüş olan genç kesimkendilerini sahip oldukları ürünlerle değil, yaşadıkları deneyimler ile ifade ediyor. Genç nesil dünyanın farklı yerlerinde tecrübe edebilecekleri alternatif aktiviteleri tercih ediyor.

Category : ,

Fikirsayfasi.com :
Fikirsayfasi.com en tarafsiz en guncel haber ve konu basliklerini sizin icin bir araya getirmektedir.is fikirleri, bayilik,franchise hakkinda guncel haberleri, girisimcilere ve yeni is kuracaklara sunmaktadir.Facebook/fikirsayfa adresinden haberleri ve konulari takip etmeyi unutmayin!

0 Comments

En son eklenen haberler.