Nijerya'da tekstil sektöründe potansiyel oldukça fazla

aa | 19:18 | 0 Comments


Nijerya'da yatırım danışmanlığı yapan Nneka Ebru Okpe, bilinen Afrika algısının dışında Nijerya'da para olduğunu, özellikle tekstil sektöründe iş yapılabileceğini söyledi.Taylan BÜYÜKŞAHİN

İSTANBUL - Nneka Ebru Okpe, annesi Türk babası Nijeryalı genç bir iş kadını. Nijerya'nın ve Afrika'nın en büyük şehri olan Lagos'ta yaşıyor. Okpe ile TUSKON'un Lagos'ta 2 hafta önce düzenlediği ECOWAS Fuarı'nda tanıştık. Babası ODTÜ'de yüksek lisans yaparken, yine aynı üniversitede öğrenci olan annesiyle tanışmış ve evlenmişler. Ana dili Türkçe olan ve "Ben
Türk'üm" diyen Okpe'nin çocukluğu Türkiye'de geçti. Uzun boylu olmasının avantajıyla Fenerbahçe altyapısında 2 yıl voleybol, 4 yıl da basketbol oynadı.
Üniversite öğrenimi için gittiği Nijerya'da evlenip ‘baba toprağına' yerleşti. "İnsanlar Nijerya'ya gelmek ve iş yapmak için bana soru soruyorlardı. Daha sonra ben bunu neden profesyonel yapmıyorum dedim ve danışmanlık şirketimi kurdum" diyen Okpe, şu anda Intra Solutions isimli şirketinde genel müdürlük yapıyor. İşletme üzerine halen Fransa'da doktora yaptığını söyleyen Okpe, şirketini kuralı henüz 6 ay olmasına rağmen Türkiye ve Nijerya arasında 3 Türk şirketin iş yapmasını sağladığını kaydetti.
Nijerya'nın, Afrika'nın en önemli ekonomilerinden biri olduğunu ve yüksek potansiyel taşıdığını anlatan Okpe, "Dışarıya çıktığınızda çok lüks arabalar görürsünüz. Dünyanın en pahalı beşinci arazi fiyatları buradadır. Pahalı bir ülke ayrıca. Günlük 100-200 dolar para harcıyorsunuz. Burada orta sınıf da yok. Ya en diptesiniz, ya da en yukarıda" şeklinde konuştu.

Yerli partnerle iş yapmalı

Nijerya'nın son yıllarda hızlı büyüme yakaladığını ifade eden Okpe, ülke ekonomisinin petrole dayandığını kaydetti. Nijerya'da tüketimin oldukça fazla olduğunun altını çizen Okpe, tüketim ürünlerinin çoğunun ithal edildiğini dile getirdi. Özellikle tekstil alanında Nijerya'da büyük potansiyel bulunduğunu vurgulayan Nneka Ebru Okpe, sözlerini şöyle sürdürdü: "Nijerya'da kumaş üretebilirler. Kumaşları getirip burada erkek ve bayan kıyafeti yapabilirler. Parası olan kesimNijerya'da modaya çok düşkün. Her gün İstanbul'dan buraya uçuş var ve uçakta en çok kıyafet kolileri görüyoruz. Bu insanlara parası yok diyemezsiniz. Burada kıyafet üretebilirler. Ama bu konuda en önemli mevzu insanları eğitmeleri. Çalışacak iş gücü çok ama meslek konusunda eğitimleri yok. Burada iş yapmak isteyenler ayrıca mutlaka yerli bir partnerle iş yapmalılar."

Tek sıkıntı elektrik kesintileri

Elektrik kesintilerinden dolayı insanlar yatırımlardan kaçınıyorlar. Bazen günde 4-5 defa elektrik kesintisi yaşadıklarını belirten Okpe, üretim açısından en büyük sıkıntının bu olduğunu kaydetti. Nijerya hükümetinin elektrik kesintilerini azaltmaya yönelik çalışmalarının olduğunu söyleyen Okpe, bu nedenle elektrik sektöründe de iş fırsatları olduğunu aktardı. Okpe, "Elektrik kesintilerinin çokluğundan dolayı devlet tüm elektrik altyapısını değiştirmeye çalışıyor. Devlet düzenli ihalelere çıkıyor ve o zamanlar Türkiye'den hemen hemen bütün büyük elektrik firmaları da bu ihalelere katılmak için buraya geliyorlar. Ama onun dışında çok elektrik işi yapılabilir fakat güven sorunu yaşamamak için mutlaka bir Nijeryalı ortakla çalışmak gerek" dedi.

"Türkiye-Nijerya arasındaki ilişki çok uzun senelerdir var. Ama son 5 yıldır çok güçlendi. Nijerya'da para var. Nijerya'ya mutlaka gelin" diyen, Nijerya'da iş yapmak isteyenlerin tüm sorularını yanıtlayabileceğini söyledi. Nneka Ebru Okpe'nin e-mail adresi: nnekaebru@intrasolutionsconsultancy. com

Category : , ,

Fikirsayfasi.com :
Fikirsayfasi.com en tarafsiz en guncel haber ve konu basliklerini sizin icin bir araya getirmektedir.is fikirleri, bayilik,franchise hakkinda guncel haberleri, girisimcilere ve yeni is kuracaklara sunmaktadir.Facebook/fikirsayfa adresinden haberleri ve konulari takip etmeyi unutmayin!

0 Comments

En son eklenen haberler.