Yüz franchising 3 bin yeni girişimci arıyor. (1)

aa | 17:13 | 0 Comments

Türkiye’de franchise sistemi uygulamaları son yıllarda başarılı örnekleri ile ön plana çıkıyor. Kendisini Türkiye’de son yıllarda kanıtlayan bu sistemin kuşkusuz en cezbedici yönü, pazarını genişletmek isteyen işletmelere büyüme imkanı sunmasının yanı sıra, aynı zamanda girişimciye de tanınmış bir markanın desteği ve güvencesi ile yatırım yapma olanağı sunması. Vasat yönetilen bir zincir büyüyemiyor, markalaşamıyor, hatta rakipleri büyüdükçe o küçülüyor. İyi yönetilen bir zincir ise sıfırdan yola çıksa bile marka oluyor. Alışveriş merkezlerinin markalara yer vermesi de franchise zincirlerin gelişmesinde önemli rol oynuyor. Müstakil perakendecilerin sürekli yaptıkları hatalar ve ihmaller, franchise zincirlerin tüketiciler tarafından tercih edilmesinde ve gelişmesindeki diğer bir önemli etken.
Türkiye’de franchising’in geldiği noktayı anlamak için rakamlara bakmak yeterli… Türkiye Franchise pazarının ulaştığı hacim yıllık olarak 35 milyar dolar civarında. Uluslararası Franchising Derneği (UFRAD)’ın verilerine göre, bugün Türkiye’de zincir işletmelerin sayısı bin 876. Bunların yüzde 24’ü yabancı, yüzde 74’ü Türk kökenli markalar. Zincirlere bağlı şube sayısı ise 50 bin civarında. Franchise veya bayilik verenlerin sayısı bin 471, zincirler içindeki oranı ise yüzde 78. Sadece kendi şubelerini açıp kendileri işleten zincirler ise yüzde 22 oranında.

TÜRKİYE AVRUPA BİRİNCİSİ
Zincirlerin sektörlere dağılımı yüzde 24 yiyecek, yüzde 27 ürün, yüzde 16 hizmet, yüzde 33 giyim şeklinde. Alışveriş merkezlerinin hızlı yayılmasının da etkisiyle, Türkiye’de bir franchise markası patlaması yaşanıyor. Avrupa Franchise Federasyonu istatistiklerine göre Türkiye, bin 876 ile franchise zinciri sayısında Avrupa birincisi. Türkiye’yi bin 375 markayla Fransa, 960 markayla Almanya izliyor. UFRAD da franchise veren zincirleri eğitimlerle destekliyor, sistem değerlendirmeyle denetliyor.
Türkiye’deki özgür girişimci ruhunun batılı çalışma sistemiyle bütünleşmesini sağlayacak olan tek yöntemin franchise olduğu ifade ediliyor. Franchising’e aynı zamanda Türk markalarının dışa açılmasının yolu olarak da bakılıyor. Zira iç piyasada sistemini kurup güçlenen markalar, güçlerini yabancı girişimcilerle birleştirerek, dış pazarlara daha kolay giriyor.

MCDONALD’S İLE BAŞLADI
Uzmanlar franchising sisteminin ortak iş yapma kültürüne de yansıdığına dikkat çekiyor. 1986 yılında McDonald’s ve ardından Domino’s Pizza ile Türkiye, franchising sistemiyle tanıştı. Dolayısıyla sistemin yayılması bir süreç aldı. Ancak artık faydalarının anlaşılmış olması, yabancı markaların sistemlerini Türkiye’ye iyi uyarlamaları sonucunda, başarılarını Türkiye’de de kanıtlamış olmaları, yatırımcıları bu az riskli sisteme dahil olmaya teşvik etti.
Ekonomist’in yayınladığı ve franchising sektörüne rehber olacak nitelikteki Türkiye’nin en büyük 100 franchising veren şirketi araştırmasında bu yıl listede eğitim ve gıda sektörü oldukça dikkat çekiyor. Toplam100 şirketin vereceği franchising sayısı yaklaşık 3 bin 50 civarında. Ekonomist olarak birçok girişimciye rehber olacak Türkiye’nin en büyük 100 franchising veren şirketini araştırdık.

Category : ,

Fikirsayfasi.com :
Fikirsayfasi.com en tarafsiz en guncel haber ve konu basliklerini sizin icin bir araya getirmektedir.is fikirleri, bayilik,franchise hakkinda guncel haberleri, girisimcilere ve yeni is kuracaklara sunmaktadir.Facebook/fikirsayfa adresinden haberleri ve konulari takip etmeyi unutmayin!

0 Comments

En son eklenen haberler.