Girişimcilere yeni 20 iş modelini tespit ettik, bu işlerin yol haritası (1)

aa | 18:57 | 0 Comments

Üç kafadar girişimci Chad Hurley, Steve Chen ve Jawed Karim’in sadece kendi videolarını yüklemek için kullandıkları basit bir arayüz uygulamasıyla kurdukları site, bugün en çok tıklanan sitelerin başını çekiyor. Büyük hayaller peşinden koşmadan yola çıkan girişimciler, ‘basit’liğin çekiciliğini kullanarak her gün milyonların girdiği bir internet sitesi kurdular. Onların “dünyayı değiştirmek, çok büyük paralar kazanmak” gibi amaçları olmamasına rağmen, bugün YouTube’dan sonra dünyanın daha farklı bir yer olduğunu kabul etmeliyiz. Google bu ‘basit’ site için 2007 yılında 1 milyar dolar ödedi ve kendi bünyesine kattı. Son yıllarda benzer türk girişimlerine tanık oluyoruz.
Basit gibi görünen küçük girişimler, hayallerin sınırlarını zorlayan büyüklüğe kavuşabiliyor. Son dönemlerde girişimcilik işte bu yüzden küçük çaplı, olabildiğince basit, tüketiciye birebir dokunan bir trend izliyor. Bu yüzden küçük sermayeler ile kurulan iş modellerinin, önemli markalara hatta zincirlere dönüştüğünü görüyoruz. Aslında başarının anahtarı, ihtiyaçları belirlemekten ve mümkün olduğu kadar sade olmaktan geçiyor. Mutlaka bir icat yaparak değil, daha önce denenmiş iş modellerinden farklılıklar yaratarak da başarıya ulaşmak mümkün. Kısacası ilgi duyulan pazarı iyi okumakla başlıyor girişimcilik…
Uzun bir kış dönemini geride bırakırken önümüzdeki yaz dönemi yatırımlarını, girişimlerini, bir başka bahara erteleyenler için harekete geçme zamanı. Zira şimdiden hazırlıklara başlanmalı. Bu kapak haberimizde bu yaz trend olacak, girişimciye kazandıracak iş modellerini araştırdık. İşte bu yaza damgasını vurması beklenen 20 iş fikri…


Doğa sporları ve perakendeciliği giderek büyüyor
Outdoor turlar

Türkiye, bir turizm ülkesi. Özellikle bu anlamda birçok girişim fırsatının var olduğu biliniyor. Ancak turizm sektörü içerisinde de niş alanlar oluşmaya başladı. Bunlardan biri de outdoor sporları. Bisiklet turları, dağ tırmanışları, rafting, doğa yürüyüşleri, dalış, yamaç paraşütü gibi sayabileceğimiz açık hava sporları, son yıllarda yükselişe geçen sporlar arasında yer alıyor. Rafting özellikle Marmaris ve Fethiye bölgesinde yapılan bir spor. Yamaç paraşütü ise Fethiye’nin Babadağ bölgesinde yapılıyor. Doğa yürüyüşleri daha çok İstanbul ve civarında düzenlenirken, dağ tırmanışı Ağrı ve Kaçkar Dağları’nda gerçekleştiriliyor.
Deep Nature Kurucusu Gökhan Özkan, bu sporların özellikle yabancı turistler tarafından tercih edildiğini, dolayısıyla hızlı bir yükselişte olduğunu söylüyor. Deniz-kum-güneş tatillerinde turistlerin artık doğa sporlarını da dahil ettiğini belirten Özkan, şunları ifade ediyor:
“Yabancı turistler bu tarz turlara daha çok ilgi gösteriyor. Bu turlarda kâr marjları yüzde 20 ile yüzde 30 arasında değişiyor. Örneğin rafting turları 80 lira, bisiklet turları 40-45 Euro, dağ tırmanışları bin 200 ile bin 250 lira aralığında. Bu işi seçenler mutlaka bu işe gönül vermiş girişimciler oluyor.”

Outdoor mağazalar çoğalıyor
Dağcılık ve kaya tırmanışı, Avrupa ve ABD’de kitle sporu haline gelmesiyle doğa sporu kavramı popülerlik kazandı. Türkiye’de ise doğa sporları 1980’lerin sonunda teknik dağcılık sporunun yaygınlaşmasıyla başladı. Bu dönemde üniversite dağcılık kulüplerin daha etkinleşmeye başlaması, doğa ve macera turizmi şirketlerinin ortaya çıkması, büyük şehir yaşamından sıkılanların doğaya yönelmesi ve doğa ağırlıklı tatil anlayışının popüler olması ile bu sektörde bir pazar oluşmaya başladı.
Türkiye’de doğa sporları, daha önce yabancı turistlerin ve az sayıda Türk turistin yaptığı bir sporken artık her yaştan meraklılarının olduğu bir tutku haline geldi. Önceleri doğa sporları için outdoor malzemeler sadece spor mağazalarında satılırken pazarın büyümesiyle birlikte sadece outdoor ürünlerin satıldığı mağazalar ortaya çıktı. Günümüzde bu spor dalına ilgi duyan veya duymayan girişimciler franchise alarak kendi işini yapabiliyor. Yatırım maliyetleri 75 bin liradan başlıyor, 200 bin liraya kadar çıkabiliyor. İyi bir lokasyonda aylık 20 bin lira ciro yapılabileceği belirtiliyor. Özellikle Türkiye’nin güney bölgelerinin bu iş modeli için oldukça uygun olduğu ifade
ediliyor. Bu anlamda franchising veren Adrenalin ve Kutup Ayısı var. Bu iki marka outdoor ürünlerinde önemli markaları vitrinlerine taşımış durumda.

Category : , , , , ,

Fikirsayfasi.com :
Fikirsayfasi.com en tarafsiz en guncel haber ve konu basliklerini sizin icin bir araya getirmektedir.is fikirleri, bayilik,franchise hakkinda guncel haberleri, girisimcilere ve yeni is kuracaklara sunmaktadir.Facebook/fikirsayfa adresinden haberleri ve konulari takip etmeyi unutmayin!

0 Comments

En son eklenen haberler.