Girişimcilere yeni 20 iş modelini tespit ettik, bu işlerin yol haritası (2)

aa | 18:59 | 0 Comments


Bahçeli evlerin sayısı çok arttı
Yeni trend rulo çim döşemeciliği

Son yıllarda özellikle hazır rulo çime olan ilgi oldukça fazla. Zira tohumdan yeşil alan düzenlemesinde çok problemler yaşanıyor ve uzun süre kullanıma açılamıyor. Ancak çim alanlarda yaşanan problemler, hazır rulo çimde uygulama yapıldığında minimuma iniyor. Bu anlamda pazar oldukça genişledi. Daha fazla halı sahalar, golf sahaları için hazır rulo artık yazlık bahçelerde de kendisine yer bulmaya başladı. Hal böyle olunca iş fırsatı da pazarın içerisinde kendisine yer bulabiliyor. Ürün fiyatları kullanım amacına ve talep miktarına göre metrekare başına 4 ile 20 lira arasında değişiyor.
Bu konuda bayilik veren Ünal Tohumculuk&Peyzaj’ın sahibi Ali Rıza Ünal, “Bayilere gerek materyal gerekse hizmet bakımından teknik destek sağlanıyor. Aylık yapılabilecek ciro, satış performansına göre değişiyor. Ancak brüt rakamın yüzde 10’nu kâr marjı olarak bayiye kalıyor” diyor.

Bahçe malzemeleri bayiliği alabilirsiniz

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte bahçe işleri de artıyor. Dolayısıyla bu anlamda büyük bir potansiyel söz konusu. Avrupa'nın ünlü bahçe ve hobi markası Gardena ile Dost firmasının ortaklığıyla kurulan Gardena - Dost yeni bölge bayileri arıyor. Firma, bahçe eldiveninden makasa, çim biçme makinesinden sulama ve aydınlatma sistemlerine kadar çok geniş bir yelpazede ürünü için bayilik veriyor. Başlangıç için 40 ile 50 bin lira arasında yatırım yapılması gerekiyor. Kâr marjı ise yüzde 25 ile 30 arasında değişiyor.
Bunun yanı sıra bahçe ekipmanları, şemsiyeler, bitki besinleri konusunda faaliyet gösteren Botanika da başta Ege ve güney sahilleri olmak üzere Türkiye çapında bayiler arıyor. Özellikle yazlık bölgelerde hobi bahçeciliğine yönelik olarak bayilik veren şirketin ara bayisi olmak için 5 ile 10 bin liralık, ana bayisi olmak için ise 50 ile 300 bin liralık yatırım yapılması gerekiyor.

Küçük bir köşede meyve suyu satışı
Meyve suyu barları vitamin barlar

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de belirli bir alanda en iyi hizmeti verme anlayışı gittikçe yaygınlaşıyor ve daha fazla rağbet görüyor. Özellikle hizmet ve gıda sektörlerinde bu durumu daha net gözlemlemek mümkün. Girişimciler için bu önemli bir ayrıntı. Avrupa ve ABD’de çok yaygın olan ancak Türkiye’de yeni yayılmaya başlayan vitamin kafeler de bu tek alanda iyi hizmet vermenin başarılı bir örneği olarak karşımıza çıkıyor. Sağlığına düşkünlere ve meyve suyundan vazgeçemeyenlere hitap eden vitamin kafelerde binbir çeşit meyve suyunu bir arada bulmak mümkün. Mobil olarak da hizmet verebileceğiniz gibi her tarafı meyve görüntüleriyle giydirilmiş, işlek bir cadde üzerindeki bir büfe çok iyi iş yapabilir. Talebe bağlı olarak hızla büyüyen vitamin barları için çeşitli franchise seçenekleri bulunuyor. Bu iş modeli için yatırım bedeli 5 bin liradan başlıyor. Stantların içinde taze sıkılmış meyve suları, wafşe, bitki çayı gibi ürün çeşitleri bulunuyor. Meyve suyu barı açarak aylık 10 bin ile 35 bin lira arasında ciro elde etmek mümkün.

Category : , , , , , ,

Fikirsayfasi.com :
Fikirsayfasi.com en tarafsiz en guncel haber ve konu basliklerini sizin icin bir araya getirmektedir.is fikirleri, bayilik,franchise hakkinda guncel haberleri, girisimcilere ve yeni is kuracaklara sunmaktadir.Facebook/fikirsayfa adresinden haberleri ve konulari takip etmeyi unutmayin!

0 Comments

En son eklenen haberler.