Genç patrondan 4 yılda müthiş performans

aa | 13:03 | 0 Comments

Bursa'da ailesinin kurduğu soğutma fabrikasının genel müdürlüğünü yapan Duygu Kaplan, 4 yılda şirket cirosunu 6 milyon liradan 60 milyon liraya çıkardı
Bursa'da, aile şirketinin genel müdürlüğünü yapan iş kadını, 4 yılda ciroyu 10k kat artırarak hızlı bir yükseliş çizgisi yakaladı.
Soğutma üniteleri üreten firmanın genel müdürü Endüstri Mühendisi Duygu Kaplan (32), AA muhabirine yaptığı açıklamada, ABD'nin California State  master yaptığını ve 2005 yılında aile şirketinde işe başladığını söyledi.
Genel müdürlüğü 2009'dan bu yana yürüttüğünü ve bu yıl Bursa Girişimci İşadamları Derneği (BUGİAD) tarafından "yılın iş kadını" seçildiğini belirten Kaplan, firmada tüm kademelerde görev yaptığını anlattı.
Babası ve iki amcasının, 1978'de Konya'dan Bursa'ya gelerek kurdukları işletmenin şimdi yurt içi ile  dünyanın 48 ülkesine ihracat yaptığını vurgulayan Kaplan, şöyle devam etti:
"Şirkete başladığım zaman, yani 2005'te ciromuz 4 milyon liraydı. 2009 senesinde genel müdürlük görevine başladığımda 6 milyon lira olmuştu. Bugün ise bu yıl için 60 milyon lira hedefimize yaklaştık. 2005'te 50 civarında çalışanımız varken bugün 355 çalışanımız var. Bu da ciddi bir kurumsal yapıyı ve kadrolaşmayı gerektiriyor. Hiçbir şey tek başına yapılmıyor. Ekip çok önemli. 70 beyaz yakamız var, bunun yarısından fazlası mühendis. Bu bir başarı göstergesi ama daha önemlisi ne kadar verimli olduğunuz. Sadece kendinize değil, çevreye, dünyaya bıraktığınız değer, tasarladığınız yenilikler neler? Bunlar önemli."
 "İş odaklı yaşayan bir insanım"
İş hayatını çok sevdiğini söyleyen Kaplan, iki yaşında bir erkek çocuk sahibi olduğunu ve doğum yaptığı dönemde bile çalışmaya devam ettiğini bildirdi.
Kaplan, iş hayatına aile şirketinde başlamadığını, yaz tatillerinde ve okuldan arta kalan zamanlarda sürekli çalıştığını anlattı.
Çocukluğunun, babasının işlerinden dolayı sürekli iş hayatında geçtiğini vurgulayan Kaplan, şunları kaydetti:
"İş odaklı yaşayan bir insanım ve seviyorum da bunu. Hobim ve işim artık iç içe geçmiş durumda. ABD'de yüksek lisansımı tamamlayıp aile şirketimizde işe başladığım dönemden bu yana elde ettiğim başarılar aslında kurumsallaşma ve ekip işi. Aile şirketinde ilk işe başladığımda beni ihracat bölümüne verdiler. O zamanlar ciddi ihracatı yoktu ve bu işe yeni yeni başlamıştı şirket. Küçük bir işletmeydi. Yaklaşık 50 çalışanımız vardı. Baba ve amcalar aktif olarak işin içerisindeydi ve ciddi bir kurumsal yapı yoktu. Biz yeni nesil olarak yurt içi ve dışında bir sürü yenilik gördük. Uygulamayı düşündüğümüz bir sürü şey vardı. Çok hareketli bir yapım var ve her şey bir an önce olsun istiyorum. Beni ihracata koydular. Oradan üretime indim, depoya indim, farklı bölümlere girdim. Her birinde deneyim sahibi olmak istedim. Bu aslında kimsenin bana 'Duygu şunu yap' dediği bir şey değildi. O benim içimden geldi, bilmek ve tanımak istedim."

Category : , , ,

Fikirsayfasi.com :
Fikirsayfasi.com en tarafsiz en guncel haber ve konu basliklerini sizin icin bir araya getirmektedir.is fikirleri, bayilik,franchise hakkinda guncel haberleri, girisimcilere ve yeni is kuracaklara sunmaktadir.Facebook/fikirsayfa adresinden haberleri ve konulari takip etmeyi unutmayin!

0 Comments

En son eklenen haberler.