2013 Girişimci ve Yenilikçi Üniversiteler Endeksi Açıklandı!

aa | 19:07 | 0 Comments

ÜBİTAK tarafından, üniversitelerin girişimcilik ve yenilikçilik performanslarına göre sıralandığı "Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi", TÜBİTAK’ta düzenlenen basın toplantısı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün tarafından açıklandı.

Türkiye’de ilk kez geçtiğimiz yıl TÜBİTAK tarafından hazırlanan Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi ile ülkemizin en girişimci ve yenilikçi 50 üniversitesi duyurulmuştu.
Endeks, üniversiteleri girişimcilik ve yenilikçilik performanslarına göre sıralayarak, üniversiteler arası girişimcilik ve yenilikçilik odaklı rekabetin artmasına böylelikle girişimcilik ekosisteminin gelişmesine katkı sağlıyor. Endeks ile üniversiteler, bilimsel ve teknolojik araştırma yetkinliği, fikri mülkiyet havuzu, işbirliği ve etkileşim, girişimcilik ve yenilikçilik kültürü ile ekonomik katkı ve ticarileşme boyutları altında 23 göstergeye göre sıralanıyor. Geçen yıldan itibaren her yıl açıklanma kararı alınan Endeks çalışmalarına, YÖK ve TÜİK’in yanı sıra Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TPE, Kalkınma Bakanlığı, TÜBA, TTGV ve KOSGEB katkı sağladı.
Bakan Ergün, Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi'nin 23 ayrı göstergeye göre sıralandığına dikkati çekerek, endeks oluşturulurken, üniversitelerin bilimsel ve teknolojik araştırma yetkinliğini, patent ve lisansları olup olmadığını, yenilikçilik ve girişimcilik kültürlerini, ekonomik katkı ve ticarileşme gibi temel özelliklerini masaya yatırdıklarını söyledi.
Ergün, endeksi hazırlarken öğretim üyesi sayısı 50'nin altına olan üniversiteleri endekse dahil etmediklerine işaret ederek, bu sene 136 üniversite arasından ilk 50 üniversiteyi seçtiklerini belirtti.
Ergün, ellerindeki verileri toparlama konusuna çok ilgi göstermeyen üniversitelerin geçen sene endeksin açıklanmasından sonra bu verileri toparlamaya başladıklarını ifade ederek, "Bu seneki endeks sonuçlarına göre yeni bir üniversite daha ilk 10'a girdi. Geçen sene ilk 20'de olmayan 3 üniversite ilk 20'ye girdi. Geçen sene ilk 50'de olmayan 8 üniversitenin de ilk 50'ye girdiğini görüyoruz. Bu da endeksin ne kadar dinamik ve güncel unsurlar içerdiğini göstermektedir." diye konuştu.
Bu yıl birinci üniversitenin değiştiğini dile getiren Ergün, "Bu sene 86 puanla Orta Doğu Teknik Üniversitesi girişimcilik ve yenilikçilik konusunda birinci oldu" dedi. Ergün, 85,8 puan ile Sabancı Üniversitesi'nin ikinci, 82,7 puanla İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi'nin üçüncü ve 76,3 puanla Boğaziçi Üniversitesi'nin dördüncü olduğunu bildirdi.

  • Sıralamasını ve puanını en çok yükselten üniversitenin 17,9 puan artış ve 19 basamak yükselişle Anadolu Üniversitesi,
  • Sıralamasını en çok yükselten ikinci üniversitenin Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi,
  • Listeye en hızlı giriş yapan üniversitenin 39. sıradan listeye girmeyi başaran Fatih  Üniversitesi,
olduğunu görüyüyoruz. Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi'nin üniversite adaylarının tercih döneminde açıklanmasının girişimciliği düşünen öğrenciler için oldukça önemli ve değerli olduğunu düşünüyoruz.
Bu seneki liste dokümanına buradan ulaşabilir, geçen senenin listesini bu haberimizden inceleyebilirsiniz. Endeks 2013 Gösterge Setini buradan inceleyebilir, endekse ilişkin görüş ve önerilerinizi endeks@tubitak.gov.tr adresli mail adresine iletebilirsiniz.
Haberimizi üniversite adayı öğrencilerimiz ve eğitim sektöründeki okurlarımız başta olmak üzere tüm okurlarımızın ilgi ve bilgisine sunuyoruz.
İdris Cin / Girişim Haber

Category : , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Fikirsayfasi.com :
Fikirsayfasi.com en tarafsiz en guncel haber ve konu basliklerini sizin icin bir araya getirmektedir.is fikirleri, bayilik,franchise hakkinda guncel haberleri, girisimcilere ve yeni is kuracaklara sunmaktadir.Facebook/fikirsayfa adresinden haberleri ve konulari takip etmeyi unutmayin!

0 Comments

En son eklenen haberler.