Tadını merak etti üretime başladı

aa | 10:01 | 0 Comments


Mersin'in Silifke ilçesinde bir çiftçi tadını merak ettiği ana vatanı Güney Amerika ile batı Hindistan olan guava meyvesini yetiştirdi. Limona alternatif olan ve deneme amaçlı dikimi yapılan meyve görücüye çıktı.

Ziraat Mühendisi Mustafa Levent, 3 yıl önce bir dergide gördüğü guava meyvesinin tadını çok merak edince, deneme amacıyla üretime başladı. Antalya´dan getirttiği 5 fidanı toprakla buluşturan Levent, tadını çok beğendiği meyvenin fidanından bin tane daha dikti.

Eylül ayının ikinci haftasında başlayan hasat döneminin 15 Kasıma kadar süreceğini ifade eden Levent, "Şimdilerde ürettiğim meyve çok yüksek miktarlarda değil. Ancak ağaçların gelişmesiyle daha fazla verim alıp, tamamen bu işe yöneleceğim. Şunda meyvenin tanıtımını yapıyorum. Silifke‘de manavlara ve büyükşehirlere kilosunu 10 liradan gönderiyorum. Tropik meyve satan işyerlerine gönderiyorum." dedi.Bu yıl üretiminin önemli bir bölümünü tanıtım amacıyla değerlendirmeyi hedefleyen Levent, bu sayede gelecek yıl 2-3 ton hasat etmeyi beklediği meyveden daha ciddi gelir elde etmeyi amaçladığını vurguladı. Guava meyvesinin gıda ve kozmetik sanayinde yaygın olarak kullanıldığını vurgulayan Levent, antidoksan oranı yüksek olan meyvenin prostat kanserine karşı koruyucu olduğu gibi, birçok hastalığa da iyi geldiğinin yapılan araştırmalarla kanıtlandığını belirtti.

Category : , , ,

Fikirsayfasi.com :
Fikirsayfasi.com en tarafsiz en guncel haber ve konu basliklerini sizin icin bir araya getirmektedir.is fikirleri, bayilik,franchise hakkinda guncel haberleri, girisimcilere ve yeni is kuracaklara sunmaktadir.Facebook/fikirsayfa adresinden haberleri ve konulari takip etmeyi unutmayin!

0 Comments

En son eklenen haberler.