limonata nasıl yapılır ?

aa | 17:32 | 0 Comments

Pratik bir şekilde, katkı maddesiz, buzdolabında serin serin muhafaza edilebilecek, ikramlık ev yapımı limonata hazırlamak çok zevkli.
Türk yemek sektöründe, restoranlarda, kafelerde yaz cemresidir limonata. Eskiden sadece tek başına içilen bir şeyken şimdilerde kolaya, ayrana ve hatta kahveye rakip olup makarnanın, tavuk yemeklerinin ve hatta et yemeklerinin yanında boy göstermeye başladı. Yazın en güzel şeylerinden biri limonata ve inanın birçok yemeğe de çok yakışıyor.
Ev yapımı limonata ise hiçbir mekanın size aynı lezzette yardımcı olamayacağı kadar güzel. İnsanın aklına babaanne evinde klasik sürahi içinde içilen günleri getirecek kadar nostaljik. Daha bacak kadarken doğum günü pastasının yanında içilecek kadar duygusal. İyi ki var.
E bu kadar konuştuktan sonra buzlukta da saklanabilecek, kolay mı kolay, portakalsız limonata tarifini yapmamak, serinlememek, ferahlamamak olmaz.
 • 10 adetlimon
 • 2 su bardağıtoz şeker(az şekerli isterseniz 1 su bardağı ekleyebilirsiniz)
 • 5 su bardağıiçme suyu
 • 1/2 demetnane
 • 2 su bardağıbuz
 • limonata-8
  1. Bol suda yıkadığınız 10 adet limonun, kabuklarını rendenin kalın tarafıyla rendeleyin. Beyaz kısımlarını almamaya özen gösterin.
   limonata-1
  2. Kabuğu rendelenmiş dört adet limonu ortadan ikiye kesin ve suyunu sıkın. Kalan limonları küçük parçalar halinde dilimleyin.
   limonata-2
  3. 2 su bardağı toz şeker ve taze sıkılmış limonların suyunu karıştırın.
   limonata-3
  4. Rendelenmiş limon kabuklarını, limon parçaları ve ayıkladığınız 1 demet nane yapraklarının yarısını da ekledikten sonra şeker tamamen eriyip, tüm limonların suyu çıkana kadar yoğurun.
   limonata-4
  5. Nane yapraklarını da ekleyin.
   limonata-5
  6. Özünün çıkması için bu karışımı tel bir süzgeç yardımıyla bir kaseye süzün.
   limonata-6
  7. 5 su bardağı içme suyunu ekledikten sonra limonatayı buzdolabında soğutun.
   limonata-7
  8. 2 su bardağı buz ilavesiyle karıştırdıktan sonra  keyfini çıkararak için. Afiyet olsun!
  kaynak:yemek.com

Category : , , ,

Fikirsayfasi.com :
Fikirsayfasi.com en tarafsiz en guncel haber ve konu basliklerini sizin icin bir araya getirmektedir.is fikirleri, bayilik,franchise hakkinda guncel haberleri, girisimcilere ve yeni is kuracaklara sunmaktadir.Facebook/fikirsayfa adresinden haberleri ve konulari takip etmeyi unutmayin!

0 Comments

En son eklenen haberler.