Evden ürün satanlara vergi muafiyeti !

İnternet Üzerinden Kendi Ürettikleri Ürünleri Satanlar Artık Vergi Ödemeyecek !


15/3/2019 tarihli ve 30715 sayılı 306 Seri nolu Gelir Vergisi Genel Tebliği yayımlandı. Bu tebliğ ile kadınların evlerinde ürettikleri ürünleri internetten satarak, yıllık toplam 30.000 TL'ye kadar esnaf muafiyeti / esnaf vergi muafiyeti tanınmıştır

Yayınlanan içeriğe göre aşağıda belirtilen ürünlerden satışı yapılanlar hakkında vergi muafiyeti getirilmiştir.

Esnaf Muaflığı nedir? Esnaf vergi muafiyeti Nasıl Alınır?


Esnaf muafiyeti; Gelir vergisi kanunu Madde 9'da tanımlanmıştır. Dilerseniz tam metnine buradan ulaşabilirsiniz. Buradaki koşulları sağlayanların ayrıca esnaf odalarına kayıt yaptırması gerekmez, hatta talepleri halinde gidip vergi dairesinden "Esnaf Vergi Muafiyeti Belgesi" de alabilirler. Belge almak isteğe bağlı olup, alanlardan herhangi bir bedel talep edilmemektedir.


Vergi Usul Kanunu 234. Maddeye göre, Esnaf Muaflığından yararlanarak yapılan satışlar için, satıcının belge düzenlemesi gerekmez. Ancak alıcının şirket, şahış şirketi veya basit tabirle vergi mükellefi olması durumunda yaptıkarı işler veya onlara sattıkları ürünler için gider pusulası düzenlemeleri gerekir. Bu gider pusulası, vergiden muaf esnaf tarafından verilmiş fatura hükmündedir.

Düzenlenecek gider pusulası kırtasiyelerden basitçe temin edilebilir. Gider pusulası ürünün cinsi, miktarı, bedelini ve satın alan ile satan kişinin bilgilerini (Tüzel kişilerde unvanlarını) içerir. İki nüsha olarak oluşturulur ve bir nüshası satın alana verilir.



Kimler faydalanabilir ?

İster bir işte çalışıyor olun ,isterseniz başka bir geliriniz olmasa bile bu vergi muafiyetinden faydalanabilirsiniz.


Hangi ürünleri internetten satabilirsiniz ?

Havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim, dokuma mamûlleri, kırpıntı deriden üretilen mamûller, örgü, dantel, her nevi nakış işleri ve turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek, pul, payet, boncuk işleme, tığ örgü işleri, ip ve urganları, tarhana, erişte, mantı gibi evde üretilebilen ürünlerden üretip satabilirsiniz.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yeniden değerlemeye ilişkin çıkardığı tebliğler kapsamında bu sınır da artırıldı ve 240 bin lira olarak belirlendi. Evden satışlarda 240 bin lira sınır aşılırsa mükellef izleyen takvim yılı başında gerçek usulde vergilendirilecek.


Gelir Vergisi Genel Tebliği (Seri No: 306)

Maliye Bakanlığı bu uygulamanın ayrıntılarını ise bir tebliğle belirledi. Detaylarını aşağıda bulabilir veya tebliği buradan inceleyebilirsiniz.

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM İnternet ve Benzeri Elektronik Ortamlar Üzerinden Yapılan Satışlarda Esnaf Muaflığı

MADDE 4 - (1) 7162 sayılı Kanunun 1 inci maddesi ile 193 sayılı Kanunun 9 uncu maddesinin birinci fıkrasının (6) numaralı bendine "işyeri açmaksızın" ibaresinden sonra gelmek üzere "veya yıl içinde gerçekleştirilen satış tutarı ilgili yıl için geçerli olan asgari ücretin yıllık brüt tutarından fazla olmamak üzere, internet ve benzeri elektronik ortamlar üzerinden" ibaresi eklenmiştir.

(2) Buna göre, 193 sayılı Kanunun 9 uncu maddesinin birinci fıkrasının (6) numaralı bendinin yürürlükteki hali aşağıdaki şekildedir. "6. Evlerde kullanılan dikiş, nakış, mutfak robotu, ütü ve benzeri makine ve aletler hariç olmak üzere, muharrik kuvvet kullanmamak ve dışarıdan işçi almamak şartıyla; oturdukları evlerde imal ettikleri havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim, dokuma mamülleri, kırpıntı deriden üretilen mamüller, örgü, dantel, her nevi nakış işleri ve turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek, pul, payet, boncuk işleme, tığ örgü işleri, ip ve urganları, tarhana, erişte, mantı gibi ürünleri işyeri açmaksızın veya yıl içinde gerçekleştirilen satış tutarı ilgili yıl için geçerli olan asgari ücretin yıllık brüt tutarından fazla olmamak üzere, internet ve benzeri elektronik ortamlar üzerinden satanlar. Bu ürünlerin, pazar takibi suretiyle satılması ile ticari, zirai veya mesleki faaliyetleri dolayısıyla gelir ve kurumlar vergisi mükellefi olanların düzenledikleri hariç olmak üzere; düzenlenen kermes, festival, panayır ile kamu kurum ve kuruluşlarınca geçici olarak belirlenen yerlerde satılması muaflıktan faydalanmaya engel değildir."

Evlerde üretilen ürünlerin satışında esnaf muaflığı MADDE 5 - (1) 193 sayılı Kanunun 9 uncu maddesinin birinci fıkrasının (6) numaralı bendi kapsamında, evlerde kendi el emekleri ile imal ettikleri ürünleri bir işyeri açmaksızın satanlar, esnaf muaflığından faydalanabilmektedirler.

(2) Bu muaflıktan faydalanılabilmesi için; a) İmal edilen ürünlerin, 193 sayılı Kanunun 9 uncu maddesinin birinci fıkrasının (6) numaralı bendi kapsamında olması, b) Evlerde kullanılan dikiş, nakış, mutfak robotu, ütü ve benzeri makine ve aletler hariç olmak üzere, sanayi tipi veya seri üretim yapabilen makine ve aletlerin kullanılmaması, c) Dışarıdan işçi çalıştırılmaması, ç) Ürünlerin işyeri açmaksızın satılması, d) Ürünlerin, pazar takibi suretiyle satılmaması, e) Ürünlerin, ticari, zirai veya mesleki faaliyetleri dolayısıyla gelir ve kurumlar vergisi mükellefi olanların düzenledikleri kermes, festival ve panayırlarda satılmaması, f) Ticari, zirai veya mesleki kazancı dolayısı ile gerçek usulde gelir vergisine tabi olunmaması, g) Faaliyetin, gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerine bağlılık arz edecek şekilde yapılmaması gerekmektedir.

(3) Ürünlerin; ticari, zirai veya mesleki faaliyetleri dolayısıyla gelir ve kurumlar vergisi mükellefi olanların düzenledikleri hariç olmak üzere, düzenlenen kermes, festival, panayır ile kamu kurum ve kuruluşlarınca geçici olarak belirlenen yerlerde satılması muaflıktan faydalanmaya engel değildir.

Evlerde üretilen ürünlerin internet ve benzeri elektronik ortamlarda satışı MADDE 6 - (1) 7162 sayılı Kanunla yapılan değişiklikle 30/1/2019 tarihinden itibaren uygulanmak üzere, 193 sayılı Kanunun 9 uncu maddesinin birinci fıkrasının (6) numaralı bendi kapsamında esnaf muaflığından faydalananların, evlerde imal ettikleri ürünleri, internet ve benzeri elektronik ortamlarda da satmaları halinde esnaf muaflığından faydalanmaları mümkün hale getirilmiştir. (2) Bu muaflıktan faydalanılabilmesi için, internet ve benzeri elektronik ortamlar üzerinden yıl içinde gerçekleştirilen satış tutarının ilgili yıl içinde geçerli olan asgari ücretin yıllık brüt tutarını aşmaması gerekmektedir. (3) 193 sayılı Kanunun 9 uncu maddesinin birinci fıkrasının (6) numaralı bendinde sayılan ürün çeşitlerinden, birden fazlasının üretilerek internet ve benzeri elektronik ortamlar üzerinden satılması durumunda, satış tutarının ilgili yıl içinde geçerli olan asgari ücretin yıllık brüt tutarını aşmaması şartı, her bir ürün cinsi için ayrı ayrı değil tüm ürünlerin toplam satış tutarı için geçerlidir. (4) Satışların bir kısmının internet ve benzeri elektronik ortamlar üzerinden, bir kısmının muafiyet kapsamında diğer şekillerde yapılması halinde, satış tutarının ilgili yıl içinde geçerli olan asgari ücretin yıllık brüt tutarını aşmaması şartı, sadece internet ve benzeri elektronik ortamlar üzerinden yapılan satışlar için geçerli olup, diğer şekillerde yapılan satışlarda tutar sınırlaması bulunmamaktadır. (5) İnternet ve benzeri elektronik ortamlar üzerinden yıl içerisinde yapılan satışların ilgili yılda geçerli olan asgari ücretin yıllık brüt tutarını geçmesi halinde, esnaf muafiyeti kaybedilecek ve izleyen takvim yılı başı itibarıyla gelir vergisi mükellefiyeti tesis edilecektir


Örnek 5: 193 sayılı Kanunun 9 uncu maddesinin birinci fıkrasının (6) numaralı bendi kapsamında esnaf muaflığından yararlanan Bayan (F), evinde ürettiği hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça ve yapma çiçekleri, kamu kurumlarınca düzenlenen kermes, festival, panayırlarda ve internet üzerinden satışa aracılık eden bir platform aracılığıyla satmaktadır.

Bayan (F), internet üzerinden ticari kazancı nedeniyle gerçek usulde gelir vergisi mükellefi olan Bay (G)’ye 2.000 TL ve (H) A.Ş.’ye 3.000 TL lik satış yapmıştır.

Bay (G) ve (H) şirketi tarafından Bayan (F)’den satın alınan ürünlerin, gider pusulası veya gider pusulasında bulunması gereken bilgileri ihtiva eden banka dekontuna istinaden belgelendirilmesi ve yapılan ödemeler üzerinden 193 sayılı Kanunun 94 üncü maddesinin birinci fıkrasının (13) numaralı bendinin (a) alt bendi uyarınca da gelir vergisi tevkifatı yapılması gerekmektedir.

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Mail listemize katılın !

fikirsayfasi@gmail.com

KOCAELİ/İZMİT

  • Gri Instagram Simge
  • White Facebook Icon
  • Gri Heyecan Simge

© 2012 by fikirsayfası. editör ve yazar onaylı makaleler telif hakları içerir